ADAPTAČNÍ STRATEGIE

přizpůsobení se změnám klimatu pro území MAS Podlipansko, o.p.s.

OBJEDNATEL: MAS Podlipansko, o.p.s.

ŘEŠENÉ ÚZEMÍ: 57 obcí v oblasti Polabí

ZHOTOVITEL:

Vodohospodářský rozvoj a výstavba, a.s.

IN-SITE, atelier krajinářské architektury

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích,

Přírodovědecká fakulta

ZPRACOVÁNÍ PROJEKTU:

Ing. Klára Salzmann, Ph.D.; Landscape Studio Klara Salzmann

Ing. Eva Semančíková, Ph.D.; PřF JU v Českých Budějovicích

Ing. Mgr. Eva Jeníková; IN-SITE atelier

Ing. Zuzana Bečvářová; IN-SITE atelier

Ing. Magdalena Smetanová; IN-SITE atelier

Ing. Tomáš Vlasák; Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s.

Ing. Kateřina Hánová; Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s.

SPOLUPRACOVALI:

Ing. Kateřina Hejduková; MAS Podlipansko, o.p.s.

Tomáš Drobný; starosta Kostelní Lhoty

Ing. Petr Fučík, Ph.D.; Výzkumný ústav meliorací a půd, v.v.i.

Ing. Radim Kotrba Ph.D.; Česká zemědělská univerzita v Praze; Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i.

Ing. Josef Hrdina; Lesní správa pražského arcibiskupství, polesí Rožmitál

PROJEKT: 2022

Adaptační strategie se skládá ze tří částí: analytické, návrhové a implementační a vychází z evropských i národních strategických dokumentů zaměřených na klimatické změny. V souladu s požadavky zadání Adaptační strategie byl důraz kladen na zemědělské, lesní a vodní ekosystémy.

Adaptační strategie je výchozím materiálem pro zacílení podrobnějších strategických i konkrétně zaměřených projektů a opatření pro každou z 57 obcí MAS Podlipansko. Zároveň vytváří rámec pro širší spolupráci obcí MAS Podlipansko na tématech a prioritách přesahujících hranice katastrálního území, jako je například vodní režim, prostupnost nebo rekreace apod. Adaptační strategie v této formě je podkladem pro zajištění financování návazných plánovacích a implementačních kroků.

Cílové území Podlipanska, pro které byla Adaptační strategie zpracována, má rozlohu cca 520 km2. V České republice se jedná o ojedinělou Adaptační strategii, která v obdobném měřítku doposud nebyla zpracována. Výhodou velkého měřítka je možnost komplexního pohledu na krajinu, který nemusí být sešněrován administrativními hranicemi jedné obce. Na základě analýz byly identifikovány specifické typy krajin podobných charakteristik i ohrožení, vycházejících ze škály analyzovaných kritérií, jako je morfologie terénu, krajinný pokryv, vodní režim, erozní ohrožení atp. V analytické i návrhové části tak bylo možné zdůraznit propojenost jednotlivých ekosystémů jako prioritních pilířů a souvisejících cílů a opatření. Součástí návrhové části Adaptační strategie jsou i samostatné karty věnované jednotlivým obcím, identifikující hrozby spojené se změnami klimatu. Definují silné a slabé stránky i budoucí příležitosti a poskytují podklad pro další rozvoj oblasti.

VIZE PRO ADAPTACI PODLIPANSKA: „Pestrá a rozmanitá krajina Podlipanska je odolná vůči projevům změn klimatu díky obnovenému vodnímu režimu, bohatství přírodních prvků a šetrně obhospodařované zemědělské půdě i lesům. Sídla i krajina jsou propojeny systémem zelené infrastruktury a poskytují příjemné prostředí pro život všem skupinám obyvatel a živočišným i rostlinným druhům. Správci, uživatelé a obyvatelé Podlipanska se ke své krajině chovají šetrně a s úctou k jejím přírodním a kulturním hodnotám. Obce mají kvalitní plánovací podklady vypracované za účasti veřejnosti, které jsou podkladem pro kvalitní rozvoj, správu a péči o krajinu. Samospráva, soukromé i veřejné subjekty a neziskové spolky se zabývají péčí o krajinu, vodu, přírodní a kulturní prvky a vedou k tomu také další obyvatele regionu, zejména děti a mládež. Krajina Podlipanska je všem svým obyvatelům plnohodnotným domovem.“

Projekt k nahlédnutí na webu MAS Podlipansko, o.p.s.::

analytická část: https://podlipansko.cz/mas-podlipansko/co-je-noveho/393-analyza-zranitelnosti-uzemi-a-hlavnich-rizik-2

návrhová část: https://podlipansko.cz/mas-podlipansko/co-je-noveho/394-navrhova-cast-adaptacni-strategie

implementační část: https://podlipansko.cz/mas-podlipansko/co-je-noveho/395-implementace-adaptacni-strategie