KYJE - HLOUBĚTÍN

URBANISTISKÁ STUDIE

ZADAVATEL: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy

HLAVNÍ ARCHITEKT, ZPRACOVATEL URBANISTICKÉ STUDIE:: UNIT architekti, Filip Tittl, Michal Kohout, David Tichý, Jitka Molnárová. a kol.

ZPRACOVATEL ČÁSTI KRAJINA: Klára Salzman, Eva Jeníková, atelier IN-SITE

PROJEKT: 2021

Oblast Kyje – Hloubětín je čtvrť na rozhraní mezi městem a krajinou. Jedná se o území, které by mělo vytvářet čitelnou hranici města a jeho přirozený a pozvolný přechod do krajiny. Urbanistická studie má být koncepčním podkladem, který vychází z celoměstských souvislostí a přistupuje k území jako k celku. Významnými cíli části Krajina je vypracování funkčního a soudržného systému zelené infrastruktury, který zajistí ekosystémové funkce v území, jeho rekreační využitelnost a zajistí funkci celoměstského krajinného rozhraní. Pro celé území je navržen systém modrozelené infrastruktury.

Řešené území je významné z hlediska zapojení do celoměstského systému krajiny. Ze západu územím prostupuje celoměstsky významná zelená osa vedoucí z Libně přes Krocínku a Klíčov až po areál Bažantnice a jižní svah pod zahrádkářskou osadou Hutě v řešeném území. Systém zelené infrastruktury navazuje na tuto celoměstskou přírodní osu od západu a pokračuje v ní při jižním okraji řešeného území podél železniční trati a při severním okraji podél ulice Novopacká. Koncepce krajiny je navržena tak, aby co nejvíce pronikala do zástavby a v co největší míře poskytla obyvatelům každodenní kontakt s volnou přírodou. Systém proto dále tvoří dvě zelené osy, které prochází nově navrženou zástavbou v západo-východním směru a propojují stávající přírodní prvky v území. Významným tématem studie je celoměstské krajinné rozhraní, které dle vymezení v aktualizaci č. 5 ZÚR hl. m. Prahy prochází severní a východní částí území. Krajinné rozhraní při severním okraji rovněž slouží jako prostor pro vedení ÚSES. Z hlediska využití je rozhraní navrženo tak, aby obyvatelům čtvrti poskytlo dostatečně rozmanitou škálu volných ploch k rekreaci, sportu, hrám, komunitním aktivitám a odpočinku. Zásadní součástí všech ploch je funkční systém decentralizovaného hospodaření s dešťovou vodou, který upřednostňuje zadržení srážkové vody v místě a její využití vegetací či však. Je navržen systém modrozelené infrastruktury, do kterého jsou zahrnuty plochy zeleně v zastavěném území, systém veřejných prostranství a uliční prostory a plochy komunikací, ale také drobnější prvky jako vnitrobloky či zelené / retenční střechy nově navržených objektů.