Zahrada krásná i v zimě

Stáhnout článek v PDF

Čas ohlédnutí, čas plánování

V zimním období je zahrada klidná a přehledná. Odhaluje svou strukturu a umožňuje v klidu přemýšlet nad jejím uspořádáním a členěním. V této době se nejlépe ukáže, jak je zahrada naplánovaná. Teprve v zimě si plně uvědomíme, jak důležitá je architektura zahrady a její pevné, neživé složky. Zároveň se mohou plně uplatnit tvary a růstové formy stromů, keřů i dalších rostlin. A právě proto je zima ideální čas pro plánování.

zahrada v zimě

Zahradní návrhy se mnohdy soustřeďují na barevné květy a zcela opomíjejí další možnosti kultivace a tvorby venkovního prostředí. Zahrady tak často bývají od listopadu do března pusté a bez zajímavosti. Podpořit jejich zimní kouzlo přitom není vůbec žádná věda.

zahrada v zimě   zahrada v zimě   zahrada v zimě

Kostra zahrady: terény, tvary a linie

Které prvky ve spící zahradě nejlépe vyniknou? V každém případě je to základní plán zahrady, její kostra. Na síle v zimní kompozici získají tvary terénu. Pokud zrovna není zahrada ukrytá pod sněhovou duchnou, uplatní se i ty nejjemnější terénní modelace. Dynamiku jí dodává vinutí pěšinek nebo členění prostoru pomocí zídek; důležité jsou i tvary záhonů.

zahrada v zimě

Silným magnetem pro pohled je drobná zahradní architektura, její tvary a textura použitých materiálů. Pokud se při zimní obhlídce přesvědčíte, že je struktura vaší zahrady v pořádku, máte hlavní díl práce za sebou.

Něco zvláštního

Co vaši zahradu v každém případě ozvláštní, a to po celý rok, je umění. Stačí jednoduchá skulptura, nebo zajímavá nádoba na vodu či na rostliny. Takový prvek vytvoří ze zahrady originální prostor, odpovídající přesně vkusu a stylu jejích majitelů. Podobnou službu splní i pečlivě volený zahradní nábytek, atypické oplocení, treláž nebo další zahradní vybavení a doplňky. V zimě, kdy je zahrada zbavená pomíjivé krásy květů a listů, oceníte dvojnásob jejich tvary, barvy a textury.

zahrada v zimě   zahrada v zimě
Vybavení a doplňky naplní zahradu i v zimním čase zabydleným dojmem: například dřevěná lavička si zachová zdání útulnosti a pohodlného posezení, přestože na ni ve sněhu nikdo neusedne. Obecně platí, že jakékoliv dřevěné struktura, stejně jako větve opadavých stromů, je v zimní zahradě krásná tím, jakým způsobem se na ní usazuje jinovatka či sněhová pokrývka.

zahrada v zimě  zahrada v zimě  zahrada v zimě

Vzhled zahrady mohou doplnit i solitérní kameny či valouny. Je však nesmírně důležité dbát na soulad mezi použitými materiály v zahradě. Případné kamenné prvky musejí vždy dokonale ladit s materiálem zídek, podezdívkou domu, ale i například dlažbou cestiček nebo kačírkem v záhonech. Obecně v celé zahradě platí, že nadměrná různorodost barev a struktur bývá rušivá a většinou velmi nežádoucí.

Základem jsou dřeviny

Živoucím základem (nejen) zimní zahrady jsou samozřejmě dřeviny. Stálezelené, neopadavé druhy stromů a keřů výrazně oživí zimní obrázek. Bonusem je jejich celoroční působivost - v zimní sezóně představují jediný skutečně živý prvek v zahradě. Navíc se lze řadu neopadavých keřů tvarovat do živých plotů nebo i do složitějších forem. Zajímavý akcent v zahradě působí i úzké, sloupovité tvary některých jehličnanů. Je však potřeba s nimi pracovat velmi citlivě a s rozmyslem: velikou nevýhodou je jejich strnulost a neproměnlivost.

 zahrada v zimě  zahrada v zimě  zahrada v zimě

Díky uvedeným vlastnostem tvoří stálezelené rostliny spolu s architektonickými prvky základ, kostru zahrady. Na tu se potom nabalují další, proměnlivější prvky - stromy, keře a trvalky či traviny.

zahrada v zimě

Zcela nezastupitelnou úlohu hrají v zimních kompozicích opadavé stromy a keře. Uplatní se zejména druhy se zajímavou nebo malebnou stavbou koruny, jako jsou například některé javory (javor japonský a další), okrasné jabloně nebo třeba pomalu rostoucí, ale o to krásnější dřín. Pokud jim dáme dostatek prostoru, aby se jejich nádhera plně uplatnila, můžeme si být jisti úspěchem. Pohled na ně se zcela promění s čepicí sněhu nebo jehličkami jinovatky: sněhová pokrývka působí ve větvích opadavých stromů nezapomenutelným dojmem.

zahrada v zimě  zahrada v zimě  zahrada v zimě

Zimní barevnost

Nesmírně cenným bonusem je u celé řady dřevin jejich barevná či jinak zajímavá kůra. V tomto směru jsou velmi zajímavé mnohé druhy javorů (zejména javor šedý, ale i další), některé druhy okrasných třešní, řada zajímavých druhů bříz a samozřejmě i platan, máme-li pro něj v zahradě dostatek místa.

zahrada v zimě

Další barevné oživení vnášejí do zimní jednotvárnosti mladé výhony pravidelně řezaných dřevin, například jasně zbarvené mladé větve vrb nebo lip. Barevnými větvemi se pyšní i celá řada listnatých keřů. Asi nejnápadněji vybarvené jsou výhony svídy; odstín jejich vybarvení se může pohybovat od krvavě rudé přes oranžovou až ke žluté a žlutozelené. Velmi zajímavé zbarvení mají i některé ostružníky a další keře.

zahrada v zimě  zahrada v zimě

Některé stromy a keře se také až dlouho do zimy pyšní zajímavými plody, které navíc mohou lákat ptáky. Úžasným dojmem působí maličká jablíčka okrasných jabloní nebo třeba rudé plody kaliny obecné, stejně jako drobné červené malvičky poléhavého skalníku Dammerova, zářící mezi jeho zelenými lístky.

Ojíněná prérie

Existují i další způsoby, jak vnést do zimní zahrady zajímavost, a navíc i detail a pohyb. Řešením jsou okrasné traviny. Na stálezelené druhy je v našich podmínkách většinou příliš chladno. Můžeme však použít traviny, které na podzim zežloutnou a zaschnou: jejich listy a někdy i zajímavé klasy vytrvají na zahradě i přes zimu. Ve větru vnesou do zahrady vlnivý pohyb i specifický zvuk, a s vrstvou jinovatky si jejich krása nezadá s letními květinami. Suché nadzemní části travin se odstraňují na jaře, když začínají rašit nové listy.

zahrada v zimě  zahrada v zimě  zahrada v zimě  zahrada v zimě

Připomínka letních dní

Při prvních mrazících vás svojí krásou jistě překvapí i ojíněná zaschlá květenství či plodenství některých trvalek. Navíc potěšíte ptačí obyvatele zahrady, pro něž představují cenný zdroj potravy. Vhodné jsou například třapatky i třapatkovky, bělotrn, řebříčky, máčky či zavinutky. Velmi pěkným dojmem působí, zejména v kombinaci s travinami, vytrvalé aromatické bylinky; příkladem může být svatolina. Stejně jako pro traviny zde platí, že vhodným časem pro sestříhání suchých nadzemních částí je jaro.

zahrada v zimě

Zimní květy, dokonce i vůně

Bonbónkem na zimním dortu jsou v zimě či časně zjara kvetoucí trvalky a keře. Nic nepotěší dychtivého majitele zahrady tolik, jako když nalezne první kvítek sněženky nebo čemeřice. Snad ještě větší nádheru dodají pozdně zimní zahradě vonné květy kaliny Farerovy nebo vilínu, které se na větvích objeví dřív, než se ostatní keře vůbec probudí ze zimního spánku.

zahrada v zimě  zahrada v zimě  zahrada v zimě                                                 

Děkujeme Kateřině Horáčkové (www.bio.cz) a Jaroslavu Volkovi za možnost použití některých fotografií.

napsala Eva Jeníková; publikováno v časopise Pěkné bydlení 12/2014