Žádný balkón není tak malý

Stáhnout článek v PDF

Balkón často představuje nevyužitý kousek obytného prostoru, občas se dokonce stane odkladištěm nepotřebných věcí. Když jej příjemně obydlíme, stává se z něj přirozené rozšíření našeho obytného prostoru, který tak získává úplně nové kvality. Žádný balkón není tak malý, aby nemohl naše bydlení zvětšit alespoň opticky.

žádný balkón není malý!

Někdy je zabydlení balkónu jednoduché, jindy je potřeba nalézt promyšlené prostorové řešení. Důležitý je výběr materiálů a volba vhodné zeleně. Na malém balkónu hraje roli každý centimetr a před námi se někdy otevírá těžká volba: chceme raději zeleň nebo stolek pro posezení se šálkem kávy? Nabízíme několik příkladů řešení, která se nám osvědčila.

 

zeleň na balkóně   trvalky na balkoně   zeleň na balkóně  
1. Vysuňte zeleň ven! Některé typy teras a balkónu umožňují vysunutí truhlíků se zelení za zábradlí. Nepřijdeme o příjemný výhled do zeleně a ušetříme cenné místo.

 

zeleň na balkóně  trvalky na balkoně  zeleň na balkóně
2. Svoji službu splní i na míru vyrobené truhlíky, které ideálním způsobem využijí omezenou plochu, jež máme pro zeleň k dispozici. Naopak velký květináč potřebuje svůj prostor, ale může vytvořit hezkou dominantu prostoru či zajímavý bod pro výhled z vašich oken.

venkovní nábytek na balkóně  venkovní nábytek na balkóně

3. Spoustu místa ušetří i skladný nábytek. Existují skládací či stohovatelné židle, skládací může být dokonce i stolek. Nábytek a další doplňky mohou barevně oživit interiér a rozšířit jej směrem ven. Zásadní je ale vždycky  pohodlí: židle a křesílka si před nákupem v každém případě vyzkoušejte.

4. Pokud se nábytek přece jen nevejde, nezoufejte. Udělejte si z balkónu malou zelenou oázu a nábytek umístěte přímo před okno, které na něj ústí. V teplých dnech získáte otevřením oken pocit venkovního stolování.

 

popínavky na balkóně    popínavky na balkóně       
5. Hodně muziky za málo.. místa: jednoznačným hitem pro malé prostory jsou popínavé rostliny. Jeden bytelný květináč a správná volba popínavky zajistí zelený rámec pro vaše venkovní stolování nebo pro krásný výhled z oken.

 

keramické nádoby na balkóně   trvalky na balkóně   zeleň na balkóně

6. Na malých balkónech jsme běžně jsme zvyklí na záplavu letniček. Zajímavou volbou jsou ale i trvalky a traviny – odkvetlá květenství zajímavých tvarů mohou při správném výběru zdobit balkón i dokonce přes zimu. Když je místa více, mohou ke slovu přijít i keře nebo menší stromky

7. Při výběru zeleně je rozhodující zejména orientace balkónu ke světovým stranám. Nesmírně důležitá je i velikost nádoby a také míra údržby (zejména zálivky), kterou můžeme zeleni dopřát.

 

houpačka na balkóně

8. Kdo by se rád nehoupal? Houpačka je prostorově náročná, obyčejná síť se ale vejde skoro všude a udělá spoustu radosti – nejen dětem.

napsala Eva Jeníková; publikováno v časopise Pěkné bydlení 7/2014