zahrádka ve čtvrtém patře

Charakter řešení terasy ve čtvrtém patře moderního bytového domu v Praze je dán potřebami rodiny s malými dětmi a zároveň přáním majitelky mít alespoň kousek své vlastní zahrádky.

návrh terasy - skica

Prostor je částečně předělen dřevěnou stěnou. Té je využito k oddělení venkovního "obýváku" s posezením a pěkným výhledem, od části určené pro dětskou hru a k zahradničení. Prostor je dále rozčleněn uspořádáním dřevěných teras. Pro pobyt jsou určena dvě čtvercová mola (obývací a herní), spojená můstkem. Před oknem pracovny je umístěna vyvýšená podesta, určená pro zeleň v nádobách. Posezení je doplněno na míru zhotovenými truhlíky s přírodně laděnou kompozicí z bylinek, travin a trvalek. 

terasa - návrh mobilních nádob a zeleně  terasa - návrh mobilních nádob a zeleně  terasa - návrh mobilních nádob a zeleně

Místo pro zahradničení poskytuje záhon s výsadbou trvalek skalničkového typu. Díky použití stáleplodícího jahodníku mají ze zahrádky radost i děti. V budoucnu začnou plodit také aktinidie (kiwi), popínající jižní stěnu, a keříky velkoplodých borůvek v nádobách. 

terasa - návrh mobilních nádob a zeleně

Na vyvýšeném molu lemujícím záhon jsou pro pohled z oken pracovny umístěny traviny v květináčích, barevně ladících s interiérem.

                                    návrh ozelenění terasy

V dělící stěně bylo navrženo okno, které mělo spojit oba prostory a zarámovat výhledy. Okno nakonec nebylo realizováno.

Ke stažení: