na vlnách

Moderní budova mateřské školy ve Vodnické ulici v Praze se do nevelké zahrady otevírá prosklenou fasádou. Zahrada je od okolí oddělena stěnou z pohledového betonu.

mateřská škola

Betonová zeď je v nově řešené zahradě využita jako pozadí pro děje, které se v zahradě rozehrávají. Je vnímána jako tabula rasa, jíž lze vhodným způsobem vtáhnout do hry.

zahrada mateřské školy po realizaci

V první etapě realizace se před zdí rozvlnila kopcovitá krajinka pro dětské hry, v budoucnu přibude i další využití a více zeleně (viz projekt níže).

zahrada mateřské školy po realizaci  zahrada mateřské školy po realizaci 

zahrada mateřské školy po realizaci  zahrada mateřské školy po realizaci  zahrada mateřské školy po realizaci

Upřednostněny jsou jednoduché, variabilní prvky z převážně přírodních materiálů. Konkrétních, popisných prvků je využitou pouze v detailech a náznacích.

zahrada mateřské školy po realizaci

Z finančních důvodů je realizace rozdělena do několika kroků, na podzim 2014 byla realizována pouze část herních prvků i zahradních úprav.

originální herní prvkyoriginální herní prvky

Prioritou návrhu bylo vytvoření klidné a bezpečné zelené oázy pro hru, dobrodružství i pokusy a pozorování. Nezanedbatelné je estetická působení zahrady jako celku i jednotlivých detailů.

studie zahrady mateřské školy

Navržené řešení je obrazem, komponovaným (nejen) pro pohled z oken školky. Z tohoto důvodu hrají v zahradě hlavní roli terénní modelace a zeleň. Navržené herní prvky i měkce modelované kopečky vybízejí k pohledu za zeď. Realizována byla dosud pouze část prvků.

studie zahrady mateřské školy

 

studie zahrady mateřské školy

 

studie zahrady mateřské školy

Projekt vznikal za podpory nadace Proměny v rámci programu "Zahrada hrou": http://zahrada-vodnicka.nadace-promeny.cz/. Na jeho tvorbě se autorsky podílela Ing. J. Pyšková. Do vzniku projektu i do realizačních prací byli aktivně zapojeni zaměstnanci školky i rodiče. Vznik zahrady i další kroky realizace můžete sledovat na facebooku https://www.facebook.com/atelierinsite.

originální herní prvky              originální herní prvky

Autorské herní prvky dle návrhu realizoval Mgr. P. Korecký, zahradní úpravy firma Trees. Děkujeme všem za skvělou spolupráci a těšíme se na další realizační fázi.