Zahrada, která děti baví

Stáhnout článek v PDF

Dům si často pořizujeme kvůli dětem - aby si užily zahrady, dokud jsou malé. Kdo z nás ale skutečně uvažuje nad tím, jak si rády hrají?

zahrada pro děti

V tomto směru býváme naivní: trendem dnešní doby jsou zahrady jako ze škatulky, a v nich, na dokonale posečeném trávníku, typová prolézačka. O děti máme postaráno, říkáme si. Víme ale, co je na zahradě skutečně baví?

Co dětem chybí
Vzpomeňme si na dobu, kdy jsem byli sami malí. Nepotřebovali jsme nic víc, než zmizet z očí dospělým a v klidu si vymýšlet své vlastní hry. Zahrady, které děti baví, jsou členité: skrývají různá zákoutí a mají v sobě alespoň malou jiskřičku dobrodružství a improvizace.

přírodní zahrada pro děti   přírodní zahrada pro děti

Zahrada pro všechny
Děti potřebují mít svůj prostor pro běhání, pro dobrodružství i pro tvůrčí nepořádek.

Naše vnímání krásy se však od toho dětského může výrazně lišit. Pokud s tím dopředu počítáme, můžeme zahradu vhodně rozčlenit, vymezit dětem zákoutí, ve kterých jim ponecháme svobodu, a případné rušivé pohledy odclonit. A také nastavit jasná pravidla, aby zónování neztratilo svůj smysl.

bunkr na zahradě  děti staví bunkr v zahradě

Vhodné členění zahrady poskytne prostor pro hru i soukromí dalším členům rodiny; jednotlivá zákoutí mohou sloužit pro různé příležitosti. Je důležité vytipovat si místa pro pohled, pro klidné a harmonické posezení, pro nerušenou relaxaci. Vlastně je velmi důležité si už při plánování uvědomit, že ačkoliv při pořizování zahrady myslíme hlavně na děti, využívat ji nebudou pouze ony.

hernídomek pro děti na zahradě   děti v zahradě   přírodní zahrada pro dětiTIP: Nejsnáze zahradu rozčleníme pomocí zeleně. Ta dokáže zahradu rozdělit na intimní místa a zákoutí, a má zároveň pro děti obrovskou herní hodnotu: třeba právě na budování domečků a tajných stezek. Navíc je krásná na pohled a do zahrady jednoduše patří.

Další možnosti rozčlenění zahrady už jsou náročnější, ale mnohdy o to zajímavější. Patří mezi ně různé zídky, plůtky a treláže s popínavkami.
Ve svažité zahradě je členitost přirozeně podpořena sklonem terénu, se kterým můžeme ještě dále pracovat. V plochých zahradách mohou být zajímavým, ale náročným řešením terénní modelace: nízké kopečky nebo terénní valy, které zahradu rozhýbou. Dojem členitosti můžeme dále podpořit vhodnou zelení nebo jednoduše využít estetické zajímavosti rozvlněného trávníku.
zahrada pro děti  zahrada pro dětiTIP: Pokud máme v zahradě dostatečný svah a chceme dětem opravdu dopřát, můžeme na něj přikotvit skluzavku, a popřípadě i schůdky ze špalků nebo z kulatin.

Žádné hračky?
Není vůbec potřeba být takto extrémní. Naopak, existují zahradní evergreeny, které se nikdy neomrzí. Nesporným favoritem je houpačka, ta potěší v každém věku. Pro nejmenší je vhodné bezpečné sedátko s ohrádkou, větší děti ocení jednodušší provedení.

síťová houpačka na zahradě  houpačka na zahraděTIP: Vyplatí se investovat do bytelné konstrukce, pak se může houpačka stát zdrojem zábavy i pro dospělé. Dokonce se může stát designovým prvkem, dominantou zahrady.

Co  funguje spolehlivě, jsou také bunkry a schovávačky. Nemusí se jednat o realistický domeček ze dřeva. Děti ocení schovávačky v keřích a v korunách nízkých stromů nebo jednoduché přístřešky z větví, a také dočasné stavbičky: stany a týpí, ale i velké bedny nebo krabice. Větší děti spolehlivě ocení i zdroj vhodného materiálu, který mohou využít pro své vlastní stavění a budování. Co v zahradách často schází, je také koutek pro střádání dětských pokladů. Děti potěší, když bude trochu schovaný a tajný – a my jej alespoň nebudeme mít stále na očích.

típí v zahradě pro děti  bunkr pro děti v zahraděTIP: Jednoduché dřevěné i jiné konstrukce můžeme nechat porůst popínavými rostlinami, a vytvořit zcela jednoduše zelená týpí. Sympatickou módou posledních let jsou i různé stavbičky z živých vrbových proutků nebo dočasné přístřešky ze suchého proutí.

V zahradě se vzrostlými stromy se výborně uplatní na kmeny a větve navázané lanové prvky pro balancování či houpání. Opět se jedná o variabilní prvky, které snadno pořídíme a ještě snáze ze zahrady odstraníme. Podobné je to také s houpacími sítěmi.

  zahrada pro děti   děti v zahradě   děti v zahradě TIP: Polokmenné nebo vysokokmenné ovocné stromy do našich zahrad tradičně patří. Stromy, které teď vysadíme, poslouží další generaci dětí ke šplhání a ke hrám, na které jsme byli zvyklí z doby našeho dětství.

Klasikou, bez které se neobejde snad žádná zahrada, obývaná menšími dětmi, je pískoviště. Vůbec nemusí být veliké, hlavně je potřeba, aby v něm byl ten správný písek na bábovky: kopaný, s příměsí částic hlíny a jílu, aby se dal správně hníst a držel pohromadě. Pískoviště je nejlepší umístit do lehkého stínu stromů. Na pískoviště lze snadno navázat improvizovanou kuchyňku, doplněnou třeba vyřazeným kuchyňským nádobím.
  děti kresli křídou na zápraží   zahrada pro dětiVelkým zdrojem zábavy může být také koutek pro pěstování a zahradnické experimenty. A v neposlední řadě i pozorování života v zahradě. Vhodně zvolená zeleň může do zahrady přilákat ptáky i zajímavý hmyz. Hezkým a výchovným zahradním prvkem jsou ptačí budky a v zimě krmítko. Hitem dnešní doby jsou i různé broučí hotely - v zásadě však stačí, když prostředí v zahradě nebude úplně sterilní, a hmyz už si své úkryty najde.

vyvýšený záhon pro děti v zahradě  zahrada pro dětiV zahradě by neměly chybět ovocné stromy a keře pro radost z ochutnávání. Zároveň je potřeba vést děti už od raného věku k tomu, aby nejedly plody z keřů, které neznají. V zahradě se můžeme pokusit jedovaté druhy vyloučit, i když úplně se nám to stejně nikdy nepodaří: jedovatý je žlutý pryskyřník v trávníku, rostlinky rajčat nebo fazolu, rododendrony, břečťan a dokonce i obyčejný černý bez. A nakonec to může být i chybná strategie: v parcích, na sídlištích a v lese se děti i s prudce jedovatými druhy setkají běžně, a měly by se naučit je znát a rozlišovat.

zahrady pro děti   zahrada pro děti 
Voda je důležitým živlem zejména v letních měsících, na koupání či jiné osvěžení. Pořizovací a provozní cena bazénu i koupacího jezírka je vysoká, navíc se jedná o prostorově velmi náročné prvky. Pokud po nich tedy sami netoužíme, nevadí: dětem úplně postačí dočasný bazének, velkou radost však poskytne i obyčejný zahradní rozprašovač.
zahrada pro děti  zahrada pro děti
A na co nesmíme zapomenout? Na pořádný kus trávníku pro běhání a pro míčové hry.

V proměnách času
Je potřeba počítat s tím, že děti rostou a vyvíjejí se, a s tím se mění i jejich hry. Dětské prvky je tedy vhodné pojímat jako dočasné a počítat s možností jejich jednoduché obměny. Zbytečně nákladné prvky se většinou nevyplatí pořizovat: na zahradě fungují pouze omezený čas; navíc se sériově vyráběné prolézačky rychle okoukají a omrzí. Od nějakých deseti, dvanácti let už začínají děti využívat zahradu podobně, jako my sami. Pak potřebují zejména klidné, zastíněné místo, kam se ukryjí s tabletem nebo knížkou, a plácek, kde si mohou udělat táborák s kamarády.

text: Eva Jeníková, publikováno v časopise Pěkné bydlení 7/2015